فواید نخ دندان

سفید کننده دندان و تسکین درد دندان گیاهی و خانگی
سپتامبر 19, 2016
3) There is no risk here.
دسامبر 13, 2019

فواید نخ دندان

مسواک ‌زدن تنها راه تمیز نگه داشتن دندان‌ها نمیباشد. بعضی افراد یا به تمیزی و نظافت دندان‌های خود اهمیت نمی‌دهند، یا تنها یک‌ بار در شبانه ‌روز، دندان‌های خود را مسواک می‌کنند، این در شرایطی است که بنابر توصیه پزشکان مسواک ‌زدن تنها سبب به جریان‌افتادن خون در لثه‌ها و تقویت آنها می‌شود.
اما نخ دندان برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان مۆثرترین ابزار میباشد. با به‌ کارگیری نخ دندان‌ می‌توان اجزای باقیمانده غذا را که لای دندان گیر کرده بیرون کشید.

نخ‌ دندان و نقش آن در سلامتی دندان‌ها

موقعی که به مردم توصیه می‌گردد که حتما از نخ‌دندان برای نظافت دندان‌‌ها استفاده کنند، بیشتر آنها با تعجب و با نگاهی پر از سوال دلیل این مسئله را می‌پرسند. بطور خلاصه استفاده از نخ‌دندان بدلایل زیر ضرورت دارد:
اصولا هنگام مسواک ‌کردن تنها یک‌چهارم سطح جانبی هر دندان تمیز می‌گردد و بقیه این سطح مسواک نخورده باقی می‌ماند.
از سوی دیگر بعلت تماس و اتصال سطوح جانبی دندان‌ها ، پوسیدگی این نواحی تا مدتها از نظر مخفی مانده، دیده نمی‌شود.
همچنین بدلیل کمی فاصله مغز دندان (پالپ) تا سطوح جانبی ، پوسیدگی این نواحی خیلی زودتر به پالپ و عصب دندان سرایت می‌نماید مجموعه این عوامل (تمیز نشدن با مسواک ، مخفی‌ماندن پوسیدگی و نزدیک‌بودن پالپ دندان به سطوح جانبی) سبب پیشرفت پنهانی و سریع پوسیدگی در محل اتصال دندان‌ها و در نهایت آلودگی پالپ و شروع دندان درد می‌شود. همچنین مطالعات دانشمندان نشان داده که شروع بیماری لثه در اغلب موارد از این ناحیه صورت می‌گیرد. لذا کسانی که می‌خواند دچار بیماریهای لثه نشوند باید کوشش فراوانی در جهت تمیز‌نمودن لای دندان‌ها بنمایند. بهترین وسیله‌ای که امروزه برای تمیزکردن سطوح جانبی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد نخ‌دندان نام دارد. جالب است بدانید اهمیت استفاده از نخ‌دندان از مسواک بیشتر است. نخ‌دندان را از داروخانه می‌توان تهیه نمود.

طرز استفاده از نخ‌دندان

1. حدود 35 سانتیمتر از نخ‌دندان را جدا کنید.
2. بیشتر نخ را به دور انگشت وسط دست راست و باقی مانده را به دور انگشت وسط دست چپ بپیچید.
3. در مرحله بعد سه انگشت آخر بسته می‌شود. آنگاه هر دو دست از هم دور می‌شوند تا نخ محکم کشیده شود. به این ترتیب انگشت نشان و شست هر دست آزاد می‌ماند.
4. سپس قطعه‌ای از همین نخ بطول 2 تا 5/2 سانتیمتر بین انگشت نشان و شست هر دست محکم نگاه می‌داریم هنگامیکه می‌خواهید نخ را بین دندان‌های فک پائین عبور دهید از دو انگشت نشان استفاده کنید. در فک بالا این کار را با دو انگشت شست و یا یک شست نشان انجام دهید. در هرحال توجه داشته باشید که نخ از روی نوک انگشتان عبور کند.
5. مرحله بعد عبوردادن نخ از بین دندان‌هاست قطعه نخ نامبرده را بر روی ناحیه تماس گذارده، آن را به آرامی و با حرکتی اره مانند از محل اتصال دندان‌ها بطرف لثه حرکت دهید. این کار را بگونه‌ای انجام دهید که صدمه‌ای به لثه وارد نیابد.
6. بمحض عبور نخ از ناحیه تماس آن را به دور یکی از دندان‌ها حلقه کنید. حلقه‌ کردن نخ به دور دندان سبب جلوگیری از برخورد نخ با لثه و آسیب آن می‌شود.
7. در حالیکه نخ به دور سطح جانبی حلقه شده تا حد امکان آن را به سمت لثه ببرید. هنگامیکه به مقاومت برخورد نمودید نخ را به همان صورت در جهت معکوس حرکت دهید تا به محل اولیه برسید. این حرکات بالا و پایین بردن را در هر قسمت چندین مرتبه تکرار نمائید. با انجام این عمل سطح جانبی یک دندان بخوبی پاک می‌گردد.
8. پس از نخ‌زدن دندان اول ، بدون آنکه نخ را از لای دندان‌ها خارج کنید، بلافاصله آن را به دور سطح جانبی دندان مجاور حلقه کرده و حرکات ذکر شده را جدا تکرار نمائید.
9. نخ را از محل اتصال دندان‌ها رد کرده و بیرون آورید.