نگهداری از دندان مصنوعی

اصول مسواک زدن
ژوئن 20, 2016
نخ دندان
ژوئن 20, 2016

نگهداری از دندان مصنوعی

 

افرادی که از دست دندان استفاده می کنند باید بعد از هر وعده غذایی، آن را از دهان خود خارج کرده و به کمک مسواک و مایع دست شویی و یا ظرف شویی، تمام سطوح آن، به ویژه سطوحی که در تماس با مخاط دهان هستند تمیز نمایند خمیر دندان برای تمیز کردن دست دندان استفاده نکنید .
پودرهای شوینده یا سایر شستشو دهنده های ساینده نباید مورد استفاده قرار گیرند چرا که انها موجب خراش خوردن دندانها می شوند.
برای این كه دندان شما در محیطی پاكیزه و بهداشتی نگهداری شود و از آلودگی‌ های محیط محفوظ بماند، باید یك ظرف دردار مخصوص، برای نگهداری آن در طول شب بگذارید .
هفته ای یکبار هم دست دندان را به مدت 5 دقیقه در محلولی که با اضافه کردن یک قاشق چایخوری سرکه یا محلول سفیدکننده خانگی (وایتکس) با یک لیوان آب ولرم تهیه کنید و دندان های خود را در ان قرار دهید .
این کار به این دلیل انجام می شود که تجمع این موجودات ریز باقیمانده مواد غذایی، موجب ایجاد بوی بدی در دست دندان مصنوعی خواهد شد. اگر این شستشوی و تمیز كردن انجام نشود، برخی خرده‌های غذایی و میكروب‌ها درون خلل و فرج میكروسكوپی آكریل نفوذ كرده و پس از یك سال یا دو سالی كه كسی كه هیچ‌گونه حساسیتی به آكریل نداشته است، ناگهان به دست دندان حساسیت پیدا می‌كند. این حساسیت به دلیل آكریل نیست به دلیل همان مواد نفوذ كرده درون آكریل است كه موجب تورم و پرخونی لثه‌های بیماران می‌شود.
دهان خود را هم پس از هر وعده غذایی با آب گرم و یا محلول نمکی رقیق شسته و با یک مسواک نرم ( یا انگشت)، لثه ها را تمیز نمایند. این کار سبب افزایش خون در لثه ها می شود
افرادی که هم دندان مصنوعی دارد هم طبیعی ابتدا داندن ها طبیعی خود را باید مسواک نخ دندان کننه و بهد دندان های مصنوعی خود را تمیز کنند . توجه داشته باشید که مسواک تمیز کردن دست دندان با مسواک تمیز کردن باقی دندان ها متفاوت باشد.
اگر دندان مصنوعی ناکامل بدنه ی فلزی دارد نباید آن را در سرکه یا وایتکس بیندازید.
افرادی که پل و یا روکش در دهان خود دارند: باید مانند سایر افراد مسواک زده و با نخ دندانهای مخصوص ناحیه خالی را که با پل پر شده تمیز نمایند .
بهتر است هنگام شب دندان ها را از دهان خود خارج نمایید .
دندان ها از بین رفته در دهان خود را باید تکمیل کنید دلیل زیبایی شماست. فضای خالی دندانهای از دست رفته است که باعث وارد شدن فشار بیشتری به دندانهای کنار می شود. بعلاوهدندانهای کناری و مقابل به سمت این فضای خالی حرکت می کنند و نظم دندانی به هم میخورد. تجمع باقیمانده ی مواد غذاییی، در فضای خالی ست که باعث پوسیدگی و بیماری لثه میشود.